Kraj pochodzenia : Iran

Patronat: Wielka Brytania

Wrażenie ogólne:

Pozostawia wrażenie pełnej wdzięku symetrii, wielkiej szybkości i wytrzymałości, połączonej z siłą i aktywnością. Dostojny i lagodny, o wiernym, zapatrzonym w dal spojrzeniu.

Charakterystyka: Pies z wielka klasa o niepowtarzalnie ukształtowanych kończynach, koniecznych do polowania w naturalnym terenie.

Temperament: Pełen rezerwy w stosunku do obcych, lecz nie nerwowy lub agresywny. Dostojny, inteligentny i niezależny.

Głowa: Głowa długa, wąska, czaszka umiarkowanie szeroka miedzy uszami, nie wysklepiona, stop czołowy nie zaznaczony: o szlachetnym kształcie. Nos czarny lub wątrobiany.

Oczy: Ciemne do orzechowych, blyszczace, duze i owalne, nie wypukle.

Uszy: Dlugie i ruchliwe, niezbyt nisko osadzone, pokryte dlugim jedwabistym wlosem, zwisaja blisko przy glowie. Dolny koniuszek ucha siega kacika warg przy przeciagnieciu ucha do przodu. Jedwabiste wlosy pokrywajace ucho moga wyrastac tylko z jego górnej polowy, lecz dluzszy wlos równiez prawidlowy.

Kufa: Szczeki silne, uzebienie zdrowe, regularne i kompletne. Zgryz nozycowy, tzn. siekacze szczeki górnej dokladnie zachodza na siekacze szczeki dolnej.

Szyja: Dluga, gietka, dobrze umiesniona.

Kończyny przednie: Lopatki ukosne, zachodzace do tylu, dobrze umiesnione, lecz nie ciezkie. Klatka piersiowa gleboka i umiarkowanie waska, ogladana z przodu nie moze tworzyc ksztaltu odwróconej litery V. Nogi proste o dlugich przedramieniach. Sródrecze silne, lekko ukosne. Kosci nie okragle. Ramie ustawione lekko ukosnie.

Tułów: Grzbiet dosc szeroki, z miesniami lekko wysklepionymi nad ledzwiami, lecz nie garbaty. Klatka piersiowa dluga i gleboka, nie beczkowata lub plaska, dobrze wykrojona. Wazna jest odpowiednia dlugosc ledzwi .

Kończyny tylne: Kosci biodrowe silne, szeroko rozstawione. Ukatowanie umiarkowane, udo i podudzie dobrze rozwiniete. Stawy skokowe nisko polozone.

Łapy: Silne i gietkie, umiarkowanej dlugosci, palce polaczone blona, dlugie i dobrze wysklepione. We wszystkich czterech lapach dwa srodkowe palce znacznie dluzsze od pozostalych. Lapy nie plaskie, lecz i nie kocie, z obfitym owlosieniem miedzy palcami. Przednie lapy skierowane do przodu pod bardzo niewielkim katem.

Ogon: Nisko osadzony na dlugiej i ladnie opadajacej miednicy. Naturalnie wygiety. Dobrze owlosiony od spodu, lecz nie puszysty. U doroslych psów nie noszony powyzej linii grzbietu za wyjatkiem zabawy. Koniec ogona siega stawu skokowego.

Ruch: Lekki, bez wysilku, o duzym zasiegu i pelen werwy. Daleki, niski skok pozwala na unoszenie tulowia bez kolysania. Wysokie unoszenie nóg (hackney) lub powlóczenie nimi niedopuszczalne.

Szata: Gladka, jedwabista, tworzy pióro na nogach, tylnej stronie ud i podudzi. Szczenieta moga miec nieznaczne welniste pióra na udach i lopatkach. Pióro z przodu szyi dozwolone, ale nie pozadanie. Odmiana krótkowlosa rózni sie jedynie brakiem piór.

Maść: Biała, kremowa, płowa, złota, szara, jelenia, trójbarwna, czarno-biała i wszystkie odmiany tych kolorów, np. czarny podpalany czerwonym lub płowym. Nie pręgowana.

Wymiary:

Psy 58,4 – 71,1 cm w kłębie, suki proporcjonalnie mniejsze.

Wady: Każde odstępstwo od cech podanych powyżej powinno być traktowane jako wada. Surowość z jaka wada jest traktowana powinna zależeć od stopnia jej nasilenia.

Uwaga: Psy powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w mosznie.

Przyjęto na Zgromadzeniu Generalnym 23-24 czerwca 1987 w Jerozolimie.